G-ZH3C8VHV1F
Güncel

Başkan Kavuncu, Türkiye Geneli Ekmek Fiyatları 12 TL olması kaçınılmazdır

Başkan Kavuncu, Türkiye Geneli Ekmek Fiyatları 12 TL olması kaçınılmazdır

Ülkemizde son günlerde hemen hemen bütün ürünlere zam gelmiş, bu zamlar birçok üründe olduğu gibi, halkımızın temel besini olan ekmeğin maliyetini de arttırmıştır diyen Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu artışlar her geçen gün devam etmektedir dedi.

Başkan Kavuncu yaptığı yazılı açıklamasında; “Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, döviz kurunun sürekli artması ve bunlara bağlı olarak, tarım ve ekmekçilik sektöründe hammade fiyatlarında yaşanan artışlardan dolayı; hem ekmek üreticilerimiz hem de tarım sektörü büyük bir ekonomik krizdedir.
Şu bir gerçek ki; tarım ve gıda ürünlerinde neredeyse yüzde 300 enflasyon mevcuttur. Ülkemizin izlediği mali ve ekonomik kalkınma politikaları ile enflasyon ve devalüasyon ile mücadele programı ivedilikli bir şekilde değiştirilerek, ekonomimizin düze çıkarılması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
Son 1,5 yıl içerisinde mazot elektrik doğal gaz zamları, inşaat emlak fiyatlarının artması, taşıt fiyatları, asgari ücret artışı ve vergi zamlarından dolayı, sürekli artan ekmek maliyetlerinden dolayı, Türkiye genelinde 250 gram ekmek normalde 7-10 TL arasında olacaktı.
Ancak; son çıkan torba yasa ve beraberinde getirilen vergi artışları yüzünden, ekmek maliyetinin 10 tl bandına çıkması bekleniyor. Bu yüzden, ekmek fiyatının 12 TL olması planlanıyor.

Cumhur İttifakına Bizlerde Destek verdik
Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak; Türkiye genelindeki ekmek üreticileri, fırıncılarımız ve tarım üreticilerimiz ile birlikte, ülkemizin ve devletimizin milli birlik ve beraberliği için, ulusal egemenliğimizi tehdit eden ülke içinde ve dışındaki güçler, yasadışiı terör örgütleri ve ülkemizin 2 yıldır uğraştığı ekonomi terörüne karşı, 2023 seçimlerinde yüz yılın ekonomik kabinesi kurulacağına inandığımızdan dolayı, MHP nin milli şuur ve desteğini de gözönünde bulundurarak, Cumhur ittifakına bizler de destek verdik.

Fakat seçimlerden sonra; Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi kurumlar tarafından, seçim öncesi verilen taahhütlerin yerine getirilmediği aşikardır.
Bu yüzden; gerek ekmek ve unlu mamuller ile tarım sektörlerinin en güçlü temsilcisi olarak gerekse de Cumhur ittifakını destekleyen bir sivil toplum kuruluşu olarak; sayın Cumhurbaşkanımızın ivedilikle gerekli önlem ve tedbirleri alması gerektiği kanısına vardık.

Ayrıca TBMM’de grubu bulunan partilerin de; seçimlerden sonra ek bütçe görüşmeleri içerisinde, Torba yasa geçerken hiçbir önlem ve tedbir almadığını ve olması gereken tepkileri göstermediğini gözlemledik.

Ekme Fiyatlarının 12 TL olması kaçınılmazdır
Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak, bu programı yakından takip etmekteyiz. TBMM den geçen bu Torba Yasa sonrası, Türkiye genelinde ekmek fiyatlarının 12 TL olma zarureti doğmuştur.
Ekmek fiyatlarımızın ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını temenni ederiz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL