G-ZH3C8VHV1F
Güncel

Okul servislerinde iki ayrı taşımacılık olacak

Okul servislerinde iki ayrı taşımacılık olacak

İBB’nin İstanbul’da servis taşımacılığına yeni düzenleme getiren önerisi UKOME toplantısında görüşüldü. Öğrenci servis taşımacıları, UKOME’de belirlenen tarife ve tarife dışı özel hizmetleri içeren iki ayrı servis ile hizmet sunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) Ağustos ayı olağan toplantısında servis taşımacılığına yeni düzenleme getiren öneri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.
UKOME tarafından belirlenen okul servis taşımacılığı tarifesinin üzerinde istenen
ücretlerin oluşturduğu mağduriyette giderilmiş olacak.

Hesaplama Kilometre Üzerinden
Mevcut UKOME kararına göre servis taşımacılığı ücreti hesaplaması kilometre olarak tek gidiş üzerinden hesaplanıyor. Bu tarifede yer alan ücretler azami tutar olup tarifenin dışında ücret talep edilemiyor. Belirlenen ücretler resmi ve özel eğitim kurumlarında hizmet veren okul servisleri kapsıyor. İlgili mevzuatta yer alan standartlara ilave hizmetlerden yıl içinde yapılan geziler, özel ferdi kaza sigortaları, koltuk sayısından az öğrenci taşınması talepleri, lüks sınıf ve yüksek modelli araç kullanılması talepleri, özel ambulans anlaşması talepleri, hiçbir şekilde bu tarifeyle ilişkilendirilemeyecek.

Veli İstediği Servisi Seçebilecek
Özellikle özel eğitim kurumlarında çeşitli mazeretlerle, ek hizmetler gerekçe gösterilerek UKOME tarafından belirlenen okul servis taşımacılığı tarifesinin çok üzerinde ücretler talep edildiği yönündeki şikâyetleri dikkate alan İBB yönetimi mağduriyetin gidermek için yeni bir düzenleme getirmiş oldu.
UKOME’de görüşülen öneriyle mevcutta kilometreye göre belirlenen ancak ek konfor hizmetleri nedeniyle farklı tarife uygulayanlardan, UKOME standartlarında da hizmet vermesi istenecek. UKOME tarafından belirlenen standardın üstünde hizmet veren servis taşımacısı, standart tarife için gelen talepleri de karşılamakla yükümlü olacak. Veliler dilediğini tercih edecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL