G-ZH3C8VHV1F
İklim ve Tarım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi açıkladı. Meşe dantel böceği zararsızdır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi açıkladı. Meşe dantel böceği zararsızdır

Meşe dantel böceğinin insanlar için herhangi bir hastalık taşıma durumu olmadığını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu kapsamda tedirgin olmayı gerektirecek bir durum olmadığını ve ilgili ekiplerin sahada meşe dantel böceği popülasyonunu takip ettiğini ifade etti.

HASTALIK TAŞIMA RİSKİ YOK
Konuyla ilgili, “Meşe dantel böceği bir ağaç ve orman zararlısıdır. Ağaçların bitki özsularını emerek beslenen ve çoğalan bu canlılar iklim değişikliği sebebiyle sıcaklık artışlarına bağlı olarak son yıllarda ülkemizde görünmeye başlanmıştır. Asıl yaşam ve çoğalma alanları ormanlar olmasına karşın, uygun sıcaklık şartlarında temmuz ve ekim aylarında rüzgârlarla yoğun kümeler halinde ormanlardan yaşam alanlarına ulaşmaktadır. Buna bağlı olarak önümüzdeki haftalarda bu canlıları yaşam alanlarımızda görme ihtimalimiz bulunmaktadır. Ancak Meşe dantel böcekleri vektörel canlılar değillerdir. Yani insanlar için herhangi bir hastalık taşıma özelliği yoktur. Bu sebeple tedirgin olmamızı gerektirecek bir durum bulunmamaktadır” açıklamasını yapan Büyükşehir yetkilileri, alınabilecek önlemler konusunda ise bilgiler verdi.

YAŞAM ALANLARINIZDAN UZAK TUTUN
Dantel böceklerinin sineklik ve benzeri koruyucu önlemler ile yaşam alanlarından uzak tutulması gerektiğini belirten yetkililer, buna rağmen insan üzerine, evlere, balkon ve pencere gibi yaşam alanlarına gelmesi durumunda yapılabilecek en uygun mücadelenin bol su ile yıkama, silme, süpürme gibi fiziksel uzaklaştırma ve benzeri bertaraf çalışmaları olduğunu aktardı.

Kumaş gibi yüzeylere yapışan dantel böcekleri (Corythucha arcuata) kumaş ne kadar sallanırsa sallansın yüzeyden ayrılmıyor, tek tek çıkarılması gerekiyor. İstilacı ve yapışkan özellikte olan dantel böceklerinin rüzgarla birlikte Avrupa üzerinden ağaçlı bölgelerden nedeniyle geldiği belirtiliyor. Dantel böceği Amerika tahtakurusu olarak bilinmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL