G-ZH3C8VHV1F
Foto Galeri Kültür-Sanat

Kadim kültürler yenikapı’da buluşuyor

Kadim kültürler yenikapı’da buluşuyor

Adıyaman Dernekler Federasyonu (ADIFED) ve Adıyamanlılar Vakfı tarafından organize edilen ve bu yıl temanın ‘Kadim Kültürler Buluşuyor’ olarak belirlenen Adıyaman Tanıtım Günleri, 6-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilecek. Bu yıl 1 Milyon ziyaretçinin hedeflendiği tanıtım günlerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katılacak.
Kommagene Krallığı’nın merkezi, çiğ köftenin başkenti, medeniyetlerin beşiği Adıyaman’a dair yöresel tatların ve kültürel değerlerin beğeniye sunulacağı Tanıtım Günleri’nde bazlamalar pişecek, halk oyunları oynanacak, usta sanatçılar müziğiyle büyük bir coşku yaşatacak.
Anadolu’nun binlerce yıl öncesinden gelen köklü mirasına ev sahipliği yapan, medeniyetlerin beşiği, inanç ve kültür turizminin eşsiz şehri Adıyaman, 6-9 Ekim tarihlerinde İstanbul’da misafirlerini ağırlayacak. Adıyaman Dernekler Federasyonu (ADIFED) ve Adıyamanlılar Vakfı tarafından organize edilen etkinlikte, güneşin en güzel şekilde doğup battığı Nemrut Dağı Milli Parkı, 2 bin 500 yıllık Cendere Köprüsü, yine aynı yaştaki Perre Antik Kenti, Arsemia Antik Kenti, Oturakçı Pazarı, Çelikhan Yüzen Adalar, ilk sahabelerden Safvan Bin Muattal Hz. Türbesi gibi turizm noktalarının tanıtımı yapılacak, kentin kimliğiyle özdeşleşen yöresel tatlar ve organik ürünler İstanbullular ile buluşacak. Adıyaman’ın coğrafi işaret belgeli milli yiyeceği, etsiz çiğ köfte başta olmak üzere, badem, nar, dut, Besni üzümü, pestil, cevizli sucuk, Abuzer kebabı, kavurmalı hıtap, tavası ve daha birçok lezzet örneği konukların beğenisine sunulacak.

kadim kültürler buluşuyor

HARFANE EKİBİ COŞTURACAK
Kentin sosyo-kültürel ve ekonomik hayatına büyük katkı sunacak etkinlik sırasında Adıyaman’a özgü Harfane Gecesi ile dünya çapında başarılara imza atmış olan Adıyaman Folklor Ekibi de gösteriler yapacak. Adıyaman’ın Türkiye’ye kazandırdığı sanatçıları Kahtalı Mıçe, Latif Doğan, Tuncay Okutan ile Haşim ve Gülistan yöresel ve ulusal ezgilerle konuklara coşku dolu anlar yaşatacak.
kadim kültürler buluşuyor

ADIFED Başkanı Hüseyin Sevinçtekin, “Güneydoğu’nun incisi, güzel ülkemizin barış ve huzur şehri Adıyamanımız’ın bütün güzelliklerini İstanbul’a taşıyoruz. Bu yılın temasını ‘Kadim Kültürler Buluşuyor’ olarak belirledik. Geçen yıl yaklaşık 500 bin ziyaretçiyi ağırladık. Bu yıl ise hedefimiz 1 Milyon ziyaretçiyi ağırlamak olacak. Adıyamanlı hemşehrilerimizi ve İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızı aramızda görmek istiyoruz. Tarih ve kültür şehrimizi konuklarımıza en güzel şekilde tanıtacağız. Herkesi bu coşku dolu buluşmada yer almaya, Yenikapı Etkinlik Alanı’na bekliyoruz.” dedi.
“Bu yıl hedef 1 Milyon ziyaretçi”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL