G-ZH3C8VHV1F
SonDakika Yaşam

İSTANBUL’DA BARAJLAR REKOR SEVİYELERDE

İSTANBUL’DA BARAJLAR REKOR SEVİYELERDE

Kar yağışlarıyla birlikte barajlardaki doluluk oranları maksimum seviyelere çıktı. İstanbul’un önemli su kaynaklarından olan Kazandere ve Istrancalar’da yüzde 100 seviyeler görüldü. Karların tamamen erimesiyle birlikte; Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının da en yüksek seviyelerine ulaşması öngörülüyor.
Son günlerde İstanbul’da gerçekleşen kar yağışlarıyla birlikte, şehre su sağlayan barajların doluluk oranlarında rekor artışlar yaşandı. Kent geneli baraj doluluk oranlarının yüzde 85 civarında olduğu İstanbul’da, Kazandere ve Istrancalar’da yüzde 100 seviyesine ulaşıldı.

Mevcut karların erimesiyle birlikte önümüzdeki günlerde Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının da maksimum seviyeye ulaşması öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönem doluluk oranları yüzde 62 oranlarındaydı.

BARAJLARIN DOLULUK ORANLARI
Alibeyköy: 78,29
Büyükçekmece: 82,79
Darlık: 93,59
Elmalı: 95,73
Istrancalar: 100
Kazandere: 100
Ömerli: 89,5
Pabuçdere: 94,19
Sazlıdere: 57,75
Terkos: 81,17

TAŞKIN RİSKİNE KARŞIN DERELER TEMİZLENİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşu İSKİ, İstanbul’un tüm derelerini taşkın riskine karşı periyodik olarak temizlemeye devam ediyor. Akışa engel olabilecek katı atıklar, dere yataklarından bertaraf ediliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL