G-ZH3C8VHV1F
Sağlık

Aile Hekimleri, ”Sağlık Bakanlığı Bizleri Cezalandırıyor”

Aile Hekimleri, ”Sağlık Bakanlığı Bizleri Cezalandırıyor”

Aile  Hekimleri 16 Ağustos ta bıraktıkları iş bırakma eylemi sonrasında bakanlıktan olumlu bir cevap alamadıkları için 2’inci kez iş bırakarak basın açıklaması yaptılar.

Pandeminin Ortasında Aile Hekimliği Çalışanları Neden İş Bırakıyor? 

Aile Hekimlerinin İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir ortak basın açıklaması yaptı.

”Dünyada 2 yıla yakın süredir pandemi ile en önde savaşan sağlık çalışanları el üstünde tutulurken, alkışlandığımız süre içinde maalesef, Aile hekimliği çalışanları, bu alkışlanma süreci henüz bitmeden, 30 Haziran 2021 de yeni yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile hayretler içinde olduklarını, şoka uğradıklarını belirttiler.

Cezalandırıldıklarını belirten aile hekimleri “buna gerçekten hiçbirimiz anlam veremedik, veremiyoruz” açıklamasında bulundular.

Basına Demeç vermek: ” Sahte Evrak ve Alkoklü İşe Gelmekle Eşdeğer Ceza”

“Aile hekimliği çalışanlarına bugüne kadar verdikleri ve halen yoğun olarak vermeye devam ettikleri olağanüstü emekler için ödül bu Ceza Yönetmeliği mi? Neden? Niçin?

Bakın bu yeni yönetmelikte yapılan değişikliklerin tamamına yakını bizim aleyhimize…

basında veya sosyal medyada izinsiz bilgi veya demeç vermek 50 ceza puanı !!! ( sahte evrak düzenlemek , işe alkollü gelmekle eş görülmüş bu eylem) sağlık çalışanının halkımızı bilgilendirmek için basına konuşması veya bilgi vermesi ne kadar büyük bir suçmuş meğer.

Aynı eylemi bir kez daha yaparsa iki kat ceza puanı veriliyor.

– iki yıllık sözleşme süresi içinde 5 kez aynı veya farklı sebeple ceza puanı alırsa iş akti sona erme tehdidi var

– Herhangi bir sebeple 150 ceza puanı alırsa iş akti sona erme tehdidi var

– Entegre hastanede çalışan aile hekimliği çalışanları 2 yıllık sözleşme süresince 5 kez nöbete mazeretli veya mazeretsiz gitmediği zaman iş akdi sona eriyor. Mazeretin yok sayıldığı bir hukuk devleti olabilir mi !!!

– Bakanlık müfettişlerinin herhangi bir sebeple soruşturma başlatması ve bu soruşturma sonucunda  iş aktini sona erdirebilmesi tehdidi var.

– Herhangi bir sebeple açığa alınan Aile hekimliği çalışanı 4 aya kadar görevden uzaklaştırılabiliyor ve bu dönemde hiç ücret ödenmeyip yargısız infaz yapılıyor.

– İl sağlık müdürlükleri hem soruşturma başlatıyor , hem ceza veriyor, hem sözleşme feshi yapıyor. Bunlara itirazlar da yine il sağlık müdürlüğüne yapılıyor.

– Cezaevi aile hekimliği birimlerinin gider ödenekleri %80 azaltıldı. Bu şekilde o birimlerde çalışacak aile hekimlerinin nasıl bulunacağı artık ciddi merak konusu olacak.

Günlük mesai saatlerinin tamamının harcanmasına rağmen istenilen oranda yapılamayacak kronik hastalık izlemlerini yapamadığımız zaman %10 gelir kaybına uğrayacağımız madde içeriyor bu yönetmelik. Bakın yapmadığımız için değil yapamadığımız yapamayacağımız izlemlerdem dolayı maddi kayıp yaşayacağız.

Bunlar bu pandemi döneminde bize reva görülen yönetmelikten birkaç madde

Yine Aile Hekimliğinin 11 yıllık sürecinde Aile Hekimliği Çalışanları hem özlük hakları hem elde edilen gelir konusunda malesef hep geriye gitmiştir. Sürekli eklenen görevlere rağmen ücret kayıpları giderek artmaktadır.

Verileceği belirtilen ek ödemeler konusunda da kamuoyuna herkese verildiği algısı yapılmış ancak ödemeler için birçok şart konarak ek ödemelerin Aile Hekimliği Çalışanlarına ödenmemesi için idare elinden geleni yapmıştır.

İşte biz tüm bu nedenlerden dolayı iş bırakıyoruz ve idare tarafında olumlu adımlar atılmadığı sürece bu iş bırakmalara devam edeceğimizi de buradan tüm kamuoyuna deklare ediyoruz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL