Yazarlar

Gençlik Bağımlı Oluyor ve Ölüyor

Gençlik Bağımlı Oluyor ve Ölüyor

Uyuşturucu, özel bir başlık olmayı hak ediyor. Sentetik uyuşturucu en yaygın olarak kullanılan türü. Bunun nedeni, diğerlerinden daha ucuz olması. Uyuşturucu tacirlerinin sayıca toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan yoksulları hedef seçtiğinin de kanıtı aynı zamanda…. Bu maddeler bağımlılık nedeniyle yatarak tedavi gören hastaların maddeyi ilk kullanma yaşı dehşet verici bir tabloyu ortaya çıkarıyor…. Hastaların yüzde 10.9’u 15 yaşından küçük olması ileriye dönük ciddi bir yüzdeliğe ulaşacağının sinyallerini şimdiden vermeye başladı… Madde kullanıcıların yüzde 39.2’si 15-19 yaş, yüzde 30.1’i 20-24 yaş arası, yüzde 11.6’sı ise 25-29 yaş arasında olması…. Madde bağımlılığı, Türkiye’de genç nüfusu ciddi oranda tehdit ediyor ve öldürüyor .

Bazı maddeler ilk kullanımda öldürebiliyor. İçine fare zehrinden naftaline, saman parçalarından çiçek tozlarına kadar pek çok madde karıştırılıyor. Son yıllarda ilk kullanımda ölenlerin sayısında bir gerileme var. Bu gerileme, kullanımın azaldığı anlamına gelmiyor. İnsanlar, hangi dozun öldürücü olduğunu öğrendi.

Ama öldürmese de bağımlılık yapma oranı çok yüksek… Bazı türlerinde uyuşturucu maddeyi bir kez kullanan kişinin bağımlı olma olasılığı yüzde elli. Ucuz ve kolay ulaşılabilir olması, hayatlarıyla yazı tura atanların sayısını hızla arttırıyor. Tedavi olmak için hastaneye başvuranlardan özellikle genç yaşlardakilerin yüzde 90’ı işsiz, yüzde 80’i ilkokul terk veya ilkokul mezunu. İşsizlik uyuşturucuya yönelmede önemli bir etken. Eğitim oranı arttıkça bağımlılık oranı düşüyor. En azından kaydı tutulabilen, ölümcül sonuçları olabilen uyuşturucular için bu böyle. Yani ekonomik koşullar ve eğitim sistemine dönük sistematik saldırı, sorunun büyümesinde temel belirleyenler. Bu sorun ve sorunlar karşısında aileler bana ne lazımlığından vaz geçmeli toplum olarak bir bütün halde mücadele etmeliyiz ki topluluğun, gençliğin geleceği kurtulsun. Karanlık ve belirsiz bir toplum olmamak için…

Kalın sağlıcakla

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL