G-ZH3C8VHV1F
Güncel Video Galeri

Feshane Artİstanbul sergisine soruşturma açıldı

Feshane Artİstanbul sergisine soruşturma açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hizmete açtığı Artİstanbul Feshane’de sergilenen “Ortadan Başlamak” adlı sanat sergisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldı.

“Çok garip bir durum seçime gittikçe, zaman azaldıkça bu işler artıyor diyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, “bir demokrasi sürecini işletilmesi hususundaki bu tür kötü manzaraları kötü süreçleri sonlandırın. Gelin bu ülkede farklı bir dönemi gerçekten yaşatın insanlara. Üzüntüyle karşıladığımı ifade edeyim tam bir demokrasi adına kepazelik” olduğunu belirtti.

Başkan İmamoğlu, Unkapanı Yağmursuyu Tüneli’nin Kazılmasını Tamamlayan Tünel Delme Makinesi Çıkış Töreni”nin ardından, LGBT propagandası yapıldığı ve cinsel içerikli tabloların bulunduğu iddiasıyla protesto edilen Feshane’deki ‘Ortadan Başlamak’ adlı sergi hakkında savcılığın soruşturma başlatması ile ilgili   basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

Ekrem İmamoğlu, “Aklı Başında İnsanları Göreve davet ediyorum

“Her gün çok şaşırmaya devam ediyoruz. Bizi bir yanıyla şaşırtan ama bir yanıyla da ne yazık ki şaşırtmayan bir sürecin devamı bu. Önce şunu söyleyeyim öyle devasa bir suçlama ki, halkı kine ve nefrete yönlendiren çalışmalar diye niteleyen savcılığın ifade çağrısı. Bakın bir ülkede, bir ülkenin ekonomik refahı ve huzuru demokrasideki gelişmişliği ile çok paraleldir. Şu atılan adımlara bakıyorum, Feshane’de açılan bir sergi üzerinden, adalet adına bir savcının yazdığı çağrıya bakıyorum utanç verici, utanç verici. Siz bütün dünyaya diyorsunuz ki ülkeden, arkadaş biz de demokrasi memokrasi yok, hele sanata da bir saygı yok, böyle bir ortamı yaratıyorsun ki kimse bu ülkeye gelmesin. Buradan bugün hükümetin içindeki aklı başında insanları, ama ekonomiyle ilgili ama başka hususlarla ilgili aklı başında insanları göreve davet ediyorum. Ülkemize, milletimize bu denli kalıcı zarar vermeye hazır tetikte bekleyen kötü insanlara tedbir alsınlar. Bu ister adalette ister başka noktalarda.”

İmamoğlu,” Demokrasi adına Kepazelik

“Devleti, millete ait bir yeşil alan üzerinde kaçak bir bina yapıp, bu kaçak binanın yıkımını yapacak olan devletin kurumuna karşı oraya çevik kuvveti dizen akıl aynı akıl işte bunlar aynı akıl. Oradaki kaçak bina, bir de kalkıyorsunuz devletin bütün kademelerini harekete geçiriyorsunuz oraya acil kamulaştırma kararı çıkartıyorsunuz. Niyetiniz başka bir şeyse azıcık şeffaf olun hani azıcık cesur olun, azıcık delikanlı olun derler mahalle diliyle yani öyle ifade edeyim. Çok garip bir durum seçime gittikçe, yürüdükçe zaman azaldıkça bu işler artıyor. Bir demokrasi sürecini işletilmesi hususundaki bu tür kötü manzaraları kötü süreçleri sonlandırın. Gelin bu ülkede farklı bir dönemi gerçekten yaşatın insanlara. Üzüntüyle karşıladığımı ifade edeyim tam bir demokrasi adına kepazelik.

 Artİstanbul Feshane Sergisini Birçok Büyükelçi ziyaret etti

“Bir dünya çapında bir restorasyon ve dünya çapında özenle insanların ziyaret ettiği, gördüğü birçok büyükelçinin başkonsolosun gelip ziyaret ettiği yüz binlerce insanın meydanında avlusunda etkinliklere katıldığı, çocuklardan gençlere kadınlardan erkeklerine varıncaya kadar bir yere bu tür suçlama, yazık yazık. Bu ülkenin ekonomisi adına, saldırı yapanlar önemli değil onlar üç beş insan. Ama bir ülkede, demokrasiyi özgürlüğü bu kadar ayaklar altına alacak hamlelerle bu ülkenin ekonomisini biraz düşünen, hükümet içerisinde bu ülkenin gelişmişliğini biraz düşünen hükümet içinde birileri varsa çıksın buna set kursun önlesin ülkemiz zarar görüyor. Ben bir kısım medyada bir kısım ortamlarda o medyaların bir işaretle nasıl susturduğunu da ben biliyorum. Yani şu canım güzel günlerde kızlarımızın bize yaşattığı o gururlu günlerde, kızlarımızın da aynı ölçüde, aynı ölçekte, aynı seviyede tartışma konularını da gördükçe üzülüyorum bu utanç verici buluyorum ayıptır. O gururu bize yaşatan kızlarımızı da voleybolcularımızı da bu vesileyle gerçekten gururla takip ettiğimizi ve onlara buradan teşekkürlerimi bayrağımızı Avrupa’nın gönderine ilk defa bir takım sporunda, taşıyıp bize İstiklal Marşımızı bir takım sporunda Avrupa’da okutmalarına vesile oldukları için de yürekten teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL