G-ZH3C8VHV1F
Yazarlar

Çocuklarımızın Hayatı Kararmasın

Çocuklarımızın Hayatı Kararmasın

Çocuklarınızı uyuşturucu kullanımına karşı korumak sizin en büyük görevinizdir. Bu görevi yapmak, topluma ve geleceğinize karşı sorumluluklarınızı yerine getirmeniz demektir.

İçki, uyuşturucu, kumar, şans oyunları, sapıklık, fuhuş, evden kaçma gibi faaliyetlerin tümünü besleyen, ortaya çıkaran ortama “uyuşturucu kültürü ” denir.

Yarınlarınızın bu ortama düşmemesi için; çocuklarınızın kimlerle arkadaşlık yaptığını ve verdiğiniz paraları nerelerde kullandıklarını iyi kontrol etmelisiniz.

Çocuklarınızı sigara ve alkolden uzak tutmalı ve bunları ikram vasıtası olarak kullanmamalısınız.

Çocuklarınıza ahlak bakımından iyi örnek olmalısınız.

Çocuğunuzun kişilik kazanmasına yardımcı olup, onların kendilerine güven duymalarını sağlamalısınız.

Kuvvetli iradeye sahip olmaları için onlara rehber olmalı, sizin istediğiniz konularda başarılı olamayabileceklerini düşünerek başarılı olabilecekleri alanı bulmalarına yardımcı olmalısınız.

Çocuklarınızın meseleleriyle yakından ilgilenip, onlara yeterli zaman ayırmalı, şefkat ve merhamet göstermelisiniz.

Çocuklarınızın baba şefkati ile otoritesini benliklerinde aynı oranda hissetmelerini sağlayacak özen ve dikkati göstermelisiniz.

Çocuklarınıza iyi bir terbiye vermelisiniz. Onları, milli ve manevi konularda aydınlatmalısınız. Bu anlatımınız onların uyuşturucudan uzak durmalarını sağlayacaktır.

Çocuklarınızın, uyuşturucu batağına yuvarlanmalarına vesile olabilecek kötü örneklerin ve özendiricilerin yuvalandığı birahane, meyhane, diskotek, kahvehane gibi yerlerden uzak tutmalısınız.

Uyuşturucuya götüren sebeplerin başında gelen alkolden uzak durmalarını ve bu kötü alışkanlığa düşmelerini önlemelisiniz.

Bütün uğraşlarınıza rağmen uyuşturucunun pençesine düşen çocuklarınızın kurtulmalarına destek olmalı, gerekli tedavilerinin yapılması hususunda yardımcı olmalısınız.

Uyuşturucu kullanan çocuklarınızda, arkadaşlarını değiştirme, sık sık geç kalma, yalan söyleme, yeni yeni arkadaşlar edinme, aşırı para harcama gibi bazı değişiklikler olacaktır.

Yorgunluk, bitkinlik, sinirlilik gibi hallerinde uyuşturucu kullanabileceklerinden şüphelenerek sebebini araştırmalısınız.

Uyuşturucu kullandığını tespit etmeniz halinde; önce kötü arkadaş grubundan ayırmalı, uzmanların önerileri doğrultusunda tedavilerini yaptırmalısınız.

Kalın Sağlıcakla…

www.bagder.org

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL